Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Kredi kartları hayatımın vazgeçilmez ödeme araçlarından biri haline geldi. Ancak ödeme arıcı olmaktan öde borçlanma aracı olarak kullanılmaya başladığından beri kredi kartları ile ilgili çeşitli ödeme sorunları gündeme gelir oldu. 

Ziyaretçilerimiz den en çok gelen sorulardan biri “Kart Borcumu kaç gün ödemezsem kara listeye düşerim”  sorusudur. Bu sorunun cevabı aslında netleştirilmiş bir konu olmak ile beraber artık önemli olanın kara listeye girmekten ziyade kredi notunu yüksek tutmak olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. 

Daha önceki yazılarımızda açıkladığımız Kredi notu‘nun gecikme değerleri göz önüne alındığında kredi kartı ödemelerinizin bir gün bile gecikmesi kredi notunuza olumsuz etki edecektir. Tabi kredi notunuzun düşmesi ile merkez bankasının “kara liste” sine girmek aynı şey değildir. kredi notunuz düşük olsa bile bazı bankalardan kredi  veya kredi kartı alabilmeniz mümkündür..(Kredi notu düşük olana kredi veren bankalar 2015 konulu makalemiz’de bu bankaları görebilirsiniz) Ancak merkez bankasının “kara liste”sine girdiğinizde 5 yıl boyunca bir daha kredi 
almanız pek mümkün olmayacaktır. 


Peki kredi kartı borcumu ne kadar geç ödersem kara listeye girerim? 

Kredi kartı borcunuzu geciktirdiğiniz takdirde 10 gün sonra banka tarafından aranacaksanızdır. 30 güne kadar olan gecikmeler kredi notu içinde sıradan gecikmelerdir. 30 gün geçtikten sonra “idari takip” süreci başlayacaktır. Bu süreçte henüz hala kara listeye alınmış değilsinizdir. Ancak kredi notunuzda önemli düşüşe neden olacak bir gecikmedir. Bu süreçte banka tarafından sürekli aranıp , yasal işlem uyarıları alıyor olacaksınız. 90 gün içerisinde borcunuzu hala ödememiş olmanız durumunda hakkınızda yasal işlem başlatılmak üzere avukata verileceksiniz. Kara listeye girmek olarak adlandırılan süreç şu andan itibaren başlıyor olacaktır. kredi kartı ödemenizi 90 gün geciktirdiğiniz takdirde kara listeye girecek ve borcunuzu ödeseniz bile 5 yıl süre ile kara listeden çıkamayacaksınız.