Avea SMS İle Kredi Notu Sorgulama

Ülkemizde ve tüm dünyada finans işlemleri yapılırken çeşitli özelliklere iş ve işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda finans işlemleri genel olarak bankalar aracılığı ile yapılmaktadır.  Bu bankalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun olarak faaliyet içerisindedir. Kamu ve özel bankalar olmak üzere ikiye ayrılan bankacılık firmaları çeşitli yöntemler ve olanlar ile müşteri çekmeye çalışmaktadır. Ülkemizde her yıl milyonlarca insan çeşitli şekillerde bankacılık alanında faaliyet gösteren kurumlarda iş ve işlem yapmaktadır. Bu işlemler genelde müşteri talepleri kapsamında değerlendirilmektedir.  

Avea Sms İle Kredi Notu Sorgulama

"Sorgulama yaparken Müşteri TC kimlik numarasını bir boşluk doğum tarihini yazarak 1122 numarasına kısa mesaj atarak bilgi sahibi olabilirler".  
Bilgi sorgulama sorgu başına 9 Türk Lirası olarak ücretlendirmesi operatör tarafından yapılmaktadır. Kredi notu 1 ile başlayıp 1900 e kadar değişe rakamlar ile sınıflandırılmaktadır. Bu kapsamda 1 en kötü ve risk barındıran müşteriler olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Sayı ne kadar yukarı çıkarsa kredi notu o kadar olumlu çıkmaktadır.  

Kredi notu her bir birey için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Kredi notunun değerlendirilmesi yapılırken kişinin borcunun olup olmadığı, icra işlemlerinde olan bir dosyasının olup olmadığı, kredi kartı borcunu veya diğer borçlarını düzenli ödeyip ödemediği konusunda değerlendirmeye tabii tutulmaktadırlar. Kişiler banka şubelerine gitmeden de bu kredi notlarını öğrenmektedirler. Bunun en yaygın olarak tercih edilen yolu ise sms yöntemi ile sorgulama şekli olarak ön plana çıkmaktadır. İnsanlar mevcut operatörlerden sms göndererek bu sorgulamayı yapabilmektedirler.